Home İlham Ruhuna Fatiha: Brian Griffin (1998 – 2013)

Ruhuna Fatiha: Brian Griffin (1998 – 2013)

written by Deniz Gözler Özenç 2 December 2013
Ruhuna Fatiha: Brian Griffin (1998 – 2013)
Family Guy dizisinin konuşan labradoru Brian Griffin’in son bölümde elim bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetmesinin etkileri, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hissedildi. —spoiler—Stewie’nin, Brian’ın ölümünden hemen önce zaman makinesini parçalaması ve yenisini üretmek için gereken malzemeleri bulamaması —spoiler— ise olayın tuzu biberi oldu.

Twitter camiası dahi, her konuda olduğu gibi bu konuda da gereken yorumları yapmayı kendine vazife bildi.

 

 

 

 

Amerikalı E! Kanalı, geçtiğimiz hafta dizinin başyapımcısı Steve Callaghan ile konuya dair bir röportaj yaparak, Brian Griffin’in sarsıcı ölümüyle ilgili soruları cevaplandırmaya çalışmış. Görünen o ki, Brian’ı öldürme kararının arkasındaki asıl amaç “diziyi hareketlendirmek”miş. Ailedeki çocuklardan birini öldürmek yerine ailenin köpeğini öldürmenin daha “gerçekçi” olduğunu düşünmüşler. Brian’ın yarattığı boşluğun onlar da farkında olacak ki, Vinnie’yi yeni aile köpeği olarak diziye katmışlar. (Bu arada ufak bir not, Vinnie’yi Sopranos’tan Paulie Gualtieri rolündeki Tony Sirico seslendiriyormuş – Sopranosseverlere duyurulur.)

Röportajın sonunda Gallaghan’e sordukları “dizinin hayranlarının bu kararınıza ters bir tepki vereceğini düşünmediniz mi?” sorusuna verdiği yanıt ise ilginç: “Hayır, böyle birşeyin olacağını düşünmüyorum çünkü hayranlarımız yeterince zeki ve bize güvenebileceklerini bilecek kadar uzun bir süredir dizinin sadık izleyicileri oldular.” Yapımcıların izleyicilere bu kadar güvenmesi ne denli gurur verici olsa da, change.org’da “Brian Griffin’i geri getirin” kampanyası şimdiden 122 bin imzaya ulaşmış. (bu arada dün akşam baktığımda bu sayı 119 bindi.) Facebook’ta da Brian’ın anısını yaşatmayı amaçlayan “R.I.P Brian Griffin from Family Guy” sayfası 777 bin beğeni almış 🙂

Önümüzdeki günler Brian’ın bir iki bölüm için bile olsa geri gelip gelemeyeceğini gösterecek. Bense meraklıların kolaylıkla Youtube’da bulabilecekleri Brian’ın —spoiler — ölüm ve cenaze sahnelerini — spoiler — paylaşmak yerine, yaşarken bizleri çok güldürdüğü birkaç sahneyi hatırlamayı tercih ettim.

Brian Griffin, gidişin bizleri çok üzdü ama kalbimizde ve web ortamında sonsuza dek yaşayacaksın!

Ah o roman bir türlü bitemedi…

“Where’s my money bitch!!”

Bazı anlar var ki, ne kadar entellektüel olursa olsun Brian’ın da nihayetinde bir köpek olduğunu hatırlıyor ve gülüyoruz:

Brian’ın Peter’ı gece boyu uyutmadığı bölüm:

Meg’in Jesus-freak olduğu bölümü hatırlıyor musunuz? Hani Brian’ın da Tanrı’yı bulmasını istiyordu:)

“Road to Multiverse” bölümünde köpeklerin insanların sahibi oldukları bir dünya vardı hani 🙂

Bunlar da ilginizi çekebilir:

%d bloggers like this: