Home İlham 3D yazıcılar yeni bir çağı başlatıyor

3D yazıcılar yeni bir çağı başlatıyor

written by Deniz Gözler Özenç 20 December 2013
3D yazıcılar yeni bir çağı başlatıyor

Belki dizi izlerken, belki de internette gezerken farkettiniz: artık dijital olarak tasarlanan herşey – ne olursa olsun üç boyutlu yazıcılarla gerçeğe dönüştürülebiliyor. Herşey derken, gerçekten herşeyi kastediyorum: tıpta çığır açacak organik parçalar bile 3D yazıcılarla yaratılabiliyor. Örneğin içinde kök hücre mürekkebi bulunan 3D kalemlerle kemik, sinir veya kasa dönüşebilecek şekilde yazı yazabiliyor, pardon ameliyatlar gerçekleştirebiliyorsunuz. 3D yazıcılardan çıkan göz hücrelerinin körlüğü tedavi edebileceğinden bahsediliyor. Biyomühendisler önümüzdeki on yıl içinde 3D yazıcılarla kalp üretebileceklerini açıkladılar.

3D yazıcılarda kullanabileceğiniz malzeme organik olmak zorunda değil elbet. Plastik, metal, kağıt, poliüretan ve daha pek çok farklı materyal kullanılarak milyonlarca farklı şey üretebilirsiniz. NASA bile Mars’a gidecak astronotlar uzayda ihtiyaçları olan ne varsa anında üretebilsinler diye 3D yazıcıları test etmiş 🙂 Hem atıkları az olduğu için daha bir doğa dostu, hem de  maliyeti diğer üretim modellerine göre çok daha az – öyle ki, sektörün önümüzdeki 5 yıl içerisinde yılda 12% büyüyeceği düşünülüyor.

Aslında 3D yazıcılar o kadar da yeni değil, 1980’lerde lazer yazıcıların “stereolithografi” denen tekniği kullanmasına kadar dayanıyor.  Üç boyutlu yazıcılar hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, Mashable’daki “3D yazıcılarla ilgili bilmediğiniz 7 şey” ya da “3D yazıcılar nasıl çalışıyor” konulu yazıları tavsiye ederim.

Bu kadar muhteşem bir teknolojinin aslında ne kadar yakınımızda olduğunu görebilmeniz için de Amazon’da 3D yazıcıların satıldığı sayfasına yönlenmeniz iyi bir fikir olur 😉

Aşağıda da [ingilizce] olarak hazırlanmış 3D yazıcıların kısa tarihini anlatan bir infografik bulabilirsiniz 🙂

Gelecekte görüşmek üzere! 🙂

history-3d-printing_tarih_denizdeninciler

Bunlar da ilginizi çekebilir:

%d bloggers like this: