Home Wellness Hamile Yogasının 6 Faydası

Hamile Yogasının 6 Faydası

written by Deniz Gözler Özenç 12 January 2014
Hamile Yogasının 6 Faydası

Yoga denince aklınıza 8 olmuş insanlar, sağlık kumkuması tipitipler gelmesin. Yoga yapmak, özellikle de hamileyseniz kendiniz ve bebeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri. Tek ihtiyacınız olan zaman, yoga yapacağınız bir yer ve rahat giysiler!

1. Daha iyi uyumanızı sağlar: Tuvalet ziyaretleri, bacak krampları, tekmeci minnoşlar derken hamilelerin çoğu, özellikle de doğum yaklaştıkça gece rahat bir uyku çekmekte  zorlanır. Yoga kan dolaşımını artırır, bedeni gevşetir, beyne (özellikle de uyku merkezine) ve vücuda oksijen gitmesini sağlayarak  geceleri daha rahat uyumanıza yardımcı olur.

2. Ağrı ve acılarınızı dindirir: Bel ağrısı, mide bulantısı, karpal tünel sendromu gibi hamilelikte sıklıkla görülen birtakım sorunlar; sırt, bel, kalça, göğüs, omuz ve boyundaki gerginliği azaltan pozlar ve nefes egzersizleri ile tamamen olmasa da, büyük ölçüde hafifler.

3. Gevşemenize yardımcı olur: Duygusal olarak zor bir dönem olan hamilelikte yoga yapmak, gerginliğinizi alır ve sizi rahatlatır. Nefes egzersizleriyle birlikte rahatlayan sinir sisteminiz,  sindirim ve bağışıklık sistemlerinizin de daha etkili ve düzenli çalışmasını sağlar.

dogum_oncesi_hamilelik_yoga_denizdeninciler

4. Doğumu kolaylaştırır: “Rahatsızlığın içinde rahat kalabilmek” zor iştir. Gebelik süresince yaptığınız egzersizler sizi ve bedeninizi doğuma hazırlar. Hem doğru nefes alıp vermeyi öğrenirsiniz, hem kalça ve legen bölgenizi esnetir ve açarsınız, hem de doğumda kullanacağınız kasları güçlendirirsiniz.

5. Bebeğinizle kurduğunuz bağı pekiştirir : Hayatın koşuşturmacası içinde durup bedenimize konsantre olabilmek, hem kendinize hem de bebeğinize iyi bakma isteğinden ileri gelir. Her bir pozda, vücudunuzda olup bitene daha fazla odaklanır ve hissetmeye/anlamaya çalışırsınız.

6. Hamileler kardeşliği size destek olur: Neler yaşadığınızı anlayan, sizinle aynı anda hamile olan bir grup kadınla birlikte zaman geçirmek sizi moral verir, kendinizi daha güçlü ve motive hissetmenizi sağlar.

Şuradan hamile yogasında deneyimleyebileceğiniz pozların bir kısmını video olarak izleyebilirsiniz.

hamile_yoga_bebekisiseyler_denizdeninciler

Kaynaklar: 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

%d bloggers like this: