Home İlham “Bok”u bloglamak: Tuvaletografi

“Bok”u bloglamak: Tuvaletografi

written by Deniz Gözler Özenç 18 February 2014
“Bok”u bloglamak: Tuvaletografi
“Tuvalet: hela [TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı, 1945] | Tuvaletografi: Hela hakkında yazmak, helayla ilgili sosyal meseleleri yazmak. Tuvalet etnografisi ve historiografisi.”

Türkiye’de “tuvalet” mevzuu üzerine yazan, çizen, bloglayan kafayı yakmış pek fazla insan bulamazsınız. Zaten bulduklarınız da akılda kalır. Ben şahsen Atıl Kunst’un Tuvalet enstalasyonu fikri ile büyülenmiş, kendileriyle 2008 yılında yaptığım bir röportajda Türk insanının sanatını ifşa ettiği yerin sokaklar değil de tuvaletler olduğunu konuşmuş; başka bir seferinde mekan tuvaletlerini bloglayan birisi olduğunu duymuş ve aynı şeyi acaba istanbulPlaces.com‘a entegre edebilir miyiz diye ciddi ciddi düşünmüştüm. Bir de Kundera‘nın “Tanrı ve Bok”un yanyana gelmesi mevzuundan bahsettiği pasaj vardır Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği‘nde, ki blogging’den önce roman’ing vardı, okumak isterseniz bir kısmını İngilizce olarak şu linkte bulabilirsiniz.

Neyse ki özgün yazıları ve ilginç tasarımı ile Tuvaletografi karşıma çıktı 🙂 Tuvalet kültürü hakkında yazan, yarı-akademik yarı-geyik bir blog. Şimdiye kadar 5 yazar saydım – ki bu oldukça şaşırtıcı: aynı anda tuvalet kültürüne düşkün kaç kişiyi bir bloga toplayabilirsiniz ki 😛

Bir girin bakın, mutlaka ilginizi çekecek bir yazıyla karşılaşacaksınız 😉

Bunlar da ilginizi çekebilir:

%d bloggers like this: