Home İlham Direnişin Ustaları #2: Improv Everywhere – Olay çıkaranlar

Direnişin Ustaları #2: Improv Everywhere – Olay çıkaranlar

written by Deniz Gözler Özenç 9 September 2014
Direnişin Ustaları #2: Improv Everywhere – Olay çıkaranlar

Improv Everywhere, kendilerini “kamusal alanlarda keyifli ve kaotik olaylar çıkartan New York merkezli bir şaka kolektifi” olarak tanımlıyor. 2001 yılında oyunculuk kökenli Charlie Todd (@charlietodd) tarafından kurulmuş olan grup, henüz Facebook’un bile yaygın olmadığı günlerde Youtube kanalını açmış, Amerika’nın dört bir yanından katılımcı topluyordu.

Siz onları yıllarca metroya pantolonsuz binen manyaklar olarak tanımış olabilirsiniz.

Halbuki yaptıkları şey, gündelik hayatın rutinini bozmak, bu rutinin birbirine yabancılaştırdığı insanları beklenmedik şekillerde biraraya getirmek ve bu şekilde unutulmaz/eğlenceli sahneler yaşatmak.

Eylemlerine “mission/misyon,” katılımcılarına ise “agent/ajan” diyorlar. Her misyondan önce katılımcı/ajan çağrılarını yapıyor, detaylarını ise eylemden hemen önce toplanarak bildiriyorlar. Ve her bir misyonu en ince ayrıntısına kadar dokümente ediyorlar. Çekirdek bir kadroları var doğru, ama mail-listelerine üye olan 15 ülkeden katılımcıların da önerileri doğrultusunda misyon planlayabiliyorlar.

En bilinen eylemleri arasında New York’taki Grand Central Station’da yüzlerce insanın birden bire donup kalması, Abercrombie & Finch binasına (tıpkı reklamlarındaki gibi – olmasa da :P) yüzlerce gömleksiz erkekle ve Best Buy binasına da yüzlerce mavi polo gömlek ve haki pantolonlu (çalışan görünümlü) ajanla girilmesi, Charlie Todd’un evinin çatısında verdiği sahte U2 konseri bulunuyor. Aşağıda, Improv Everywhere’in en popüler misyonlarından oluşan bir oynatma listesi bulunuyor.

Benim kişisel favorim ise Union Square’deki Barnes & Noble’ın önünde Anton Çehov’un ölümünden tam 100 yıl sonra düzenlenen “Anton Çehov Vişne Bahçesi’ni imzalıyor” eylemi 🙂

Aşağıda Charlie Todd’un neden böyle absürdlükler peşinde koştuğunu anlatan TED konuşmasını izleyebilir, hızınızı alamazsanız da Improv Everywhere ile ilgili yapılmış olan “We Cause Scenes: The Rise of Improv Everywhere”in belgeseline de şuradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

%d bloggers like this: