Home Wellness Kabak mı makarnası?

Kabak mı makarnası?

written by Deniz Gözler Özenç 17 September 2014
Kabak mı makarnası?
Beni bıraksanız hayatımın sonuna kadar her gün makarna yiyebilirim. Pişirmesi kolay, seçenekler sınırsız, tadı yummmmm….
Ama yememek lazım işte – anlıyor musunuz?
Pinterest’te dolaşırken, ki görsel açıdan son derece zengin olan bu mecrada, yeme-içme mevzusunda son derece ilham verici şeylerle karşılaşabiliyor insan 🙂 “kabak makarnası”yla da karşılaştım.

Hikaye şundan ibaret: Çeşitli sebzeleri jülyen doğrayarak, sonrasında da tıpkı makarna gibi soslayarak yiyorsunuz. Vicdanınız temiz bir şekilde makarna yemenin kafasını yaşıyor, sebze girmemiş mideye vitamin bayramı yaşatıyorsunuz.

Örneğin kabak, havuç, örneğin patates, tatlı patates ya da kereviz. Hatta iş çığırından çıkmış ve bütün sebzeleri hızla jülyen doğramayı kendine vazife edinmiş bir mutfak aleti üretmişler. İsmi “Spiralizer” ve sırf spiralizer’la yapılabilecek yemeklerin tariflerini yayınlayan bloglar bile var: inspiralized.com gibi.

spiralizer-kabak-makarna-sebze

Bu cihazla çeşitli boylarda spaghettiler yapabilmek mümkün. Ben, kırk yılın başı yapacağım bir kabak makarnası için jülyen kesicinin yeterli olacağı düşüncesindeyim, zaten bu koca kazuleti mutfağımda koyacağım yer bulmak için bayağı çaba harcamam lazım.

“Peki nasıl pişiyor?” diye soracak olabilirsiniz. Ben kabağı çiğ yemeyi sevmediğim için tavada 3-4 dakika çeviriyorum. Ama aslında bu tamamen sizin ağız tadınıza kalmış bir karar.

lk denememi pesto sosuyla yapmıştım ama ikinci denememi bolonez sosuyla yapmaya karar verdim. Bir sonraki yazımda size “Bolonez soslu kabak makarnası” yapımını detaylarıyla anlatacağım 😉

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

%d bloggers like this: