Home Sadelik Tuvalet kağıdı rulosuyla yapabileceğiniz kolay, eğlenceli ve yaratıcı oyuncaklar

Tuvalet kağıdı rulosuyla yapabileceğiniz kolay, eğlenceli ve yaratıcı oyuncaklar

written by Deniz Gözler Özenç 16 December 2015
Tuvalet kağıdı rulosuyla yapabileceğiniz kolay, eğlenceli ve yaratıcı oyuncaklar
İster birlikte yapın, ister birlikte oynayın. Yapın, atın! Kocaman balonlardan dev kulelere, şatolardan roketlere tuvalet kağıdı rulosuyla oynayabileceğiniz 19 tarif! (Doksanlar gazete kuponu reklamları gibi oldu, di mi?)

Ben küçükken beni heyecanlandıran şey, elimde çok pahalı veya çok popüler bir oyuncağı tutmak değildi her zaman. Önemli olan oyundu, malzemesi zaten hayaldi ve oyun araçlarımın ne kadar gerçekçi ya da pahalı oldukları çok da önemli değildi.

Hepimiz bir kağıt havlu rulosundan üflediğimiz kocaman bir baloncuğu izlemekten eşit derecede zevk alırız. Bazılarımız daha bile fazla alır belki, kağıt havlu rulosunu ilk kez görmüşse mesela.

Bazen oyunu kurmak da oyunun en az kendisi kadar eğlencelidir. Oyun kurarken herkese bir rol vermek, görevleri dağıtmak ve eşyaları yeniden yerleştirmek gerekebilir. Bazı objelerin de yeni görevleri olabilir. Ufak bir kutu bir anda cep telefonuna, minik bir kalem gizemli bir süper kahraman aksesuarına dönüşebilir.

Karton oyuncaklar, kısa süreli oyunları kurmak için süper-ideal geçici oyuncaklardır. Yapması da, oynaması da eğlencelidir ve normal şartlarda çöpe atılmak üzere olan gayet kullanışlı bir materyalini oyuncak olarak yeniden kullanmamızı sağlar.

Aşağıda tuvalet kağıdı ve kağıt havlu rulosundan yapılma oyuncaklardan oluşan bir liste göreceksiniz. Listeyi oluştururken, her yaşta çocuğun oynamak isteyebileceği, temelde yaratıcı bir şeyler koymaya gayret ettim.

İlginizi çeken oyuncağın altında bir kaynak linki göreceksiniz. Tarifin orjinaline gitmek için bu linke tıklayın. Link yabancı dilde olsa da, bolca resimden neyin nasıl yapıldığını çıkartabileceğiniz gibi – hazreti Google’ın tercümesine de nail olabilirsiniz. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız şuradaki yazım size yardımcı olacaktır. Şimdiden iyi eğlenceler!

1. 10 dakikada şıkı şıkı Shaker’lar

Ağzını kapatıp içine de evde bulduğunuz pirinç, nohut, mercimek vs gibi bilimum bakliyatlardan eklediniz mi tamam. Süslemek için desenli bantlar veya boya kullanabilirsiniz.

2. Geometrik Baskı Kalıpları

Resim yapmak, hamur oynamak gibi sanatsal aktiviteler yapmaktan zevk alıyorsa ruloları elinizle şekillendirip kalıp olarak kullanabilirsiniz.

3. Daha çok baskı kalıbı

Baskı yapmak için tuvalet kağıdı rulolarının ucunu kesip çiçek şekilleri oluşturabileceğiniz gibi, şurada da kuşlar, ağaçlar ve kardanadam baskıları nasıl yapabileceğinizi anlatan bir link daha var.

4. Bowling Seti

Süper fikir! Yalnız evde köpeğiniz varsa denemeyin, bütün uğraşınız birkaç dakika içinde köpeğinizin ağzındaki salyalarla çiğnenmekle son bulabilir.

5. Minik Arabalar

Tuvalet kağıdı rulosu, ufak karton parçaları ve minik raptiyeler kullanarak sayısız araba yapabilir, arkadaş toplantılarında yarıştırabilirsiniz.

6. İnşaat blokları

2 yaş civarındaki bebeklerin en çok sevdiği aktivitelerden biri de üstüste dizip dizip yıkabileceği bloklar, legolar. Bu da öyle bir şey işte 🙂

7. Apartman İnşaatı

İnşaat konusunda ciddiyse, iç içe geçebilen (kenarından kesilmiş) ruloları üst üste dizmesine izin verip apartmanlar, siteler, gökdelenler inşa edilebilir. “Geleceğin müteahhiti canım!” diyip kıkır kıkır güleriz sonra.

8. Vuvuzela!

Yağlı kağıt ve tuvalet kağıdı rulosu kullanarak yapacağınız bu düdükleri yapmaya karar vermeden önce iyi düşünün: saatlerce sürebilecek bir gürültüye katlanmaya hazır mısınız?

9. Uçak

“Fiyuuuv fiyuuuuv” diye uçacaklar!

10. Roket

Zaten çocuğunuz için bi roket icat edebiliyorsanız, olay bitmiştir 🙂

Kaynak: lizon.org

Kaynak: lizon.org

11. Empati Bebekleri

Bu bebeklerin olayı yüz ifadelerinin değişebilmesi. Böylece çocuklara duyguları öğretmeye yardımcı oluyor.

12. Top Kaydırağı

Sağda solda bu mantıkta çok oyuncak var, top atıyorsunuz aşağıya yuvarlana yuvarlana düşüyor. Tahtası, plastiği… Kartondan da yapabilirsiniz.

13. Tren

Roket, araba, uçak… buyrun bu da tren.

14. Kocaman Balonlar Üfleyici

Bazen güzel şeyler en basit olanlardır. Kocaman balonlar! Çocuğunuzun en sevdiği oyuncaklardan olmaya aday!

15. Şato

Boş kağıt havlu ve tuvalet kağıdı rulolarını biriktirin. Süt kutuları ve kürdanları da. Birazcık teknik ve birazcık planlamayla çocuğunuza bir ortaçağ şatosu yapın! Prensler, prensesler, savaşçılar ve büyücüler de olsun içinde 🙂

İnternette kadar çok model var ki! Ararken kendimi kaybettim diyebilirim. Aslında iş sizde ve sizin yaratıcılığınızda bitiyor ama ben neyi nasıl yapabileceğinizi en iyi anlatmış olan iki kaynağı da şuraya ve şuraya iliştireyim.

16. Ateş Püskürten Ejderha

Şatomuz olur da ejderhamız olmaz mı? Buyrun size kağıt havludan ejderha!

17. Karton Evlerden Karton Şehir

Minik minik evler, ağaçlar, bacalar, kapılar. Legolar belki de bu evlerde yaşıyordu?!

Kaynak: parents.com

Kaynak: parents.com

18. Ponpon Tünelleri

Bunu Leyla’ya yaptım. Neden bilmiyorum ama çok güldü ve çok eğlendi. Yapın, sonra uzuuunca bir süre gözünüzün önünden kaldırın 🙂

19. Karton Adamlar

Çok komik, çok basit duruyorlar ama onlara bu güzelliği veren tam da bu basitlikleri. Sayısız yeni karakter ekleyebilir, isterseniz içlerini boyayabilirsiniz. Temsili kuklalar gibiler 🙂
Bunlar da ilginizi çekebilir:

%d bloggers like this: