Home Sadelik Sevgililer Günü Özel: Evde mükemmel bir romantik akşam yemeği için ihtiyacınız olan her şey – 2. Ortamı hazırlamak

Sevgililer Günü Özel: Evde mükemmel bir romantik akşam yemeği için ihtiyacınız olan her şey – 2. Ortamı hazırlamak

written by Deniz Gözler Özenç 12 February 2016
Sevgililer Günü Özel: Evde mükemmel bir romantik akşam yemeği için ihtiyacınız olan her şey – 2. Ortamı hazırlamak
Sevgilinizle evde baş başa mükemmel bir akşam yemeği planlıyorsunuz. Geçen yazımda yemek yapmaktan hiç anlamayan biri olsanız bile kolaylıkla hazırlayabileceğiniz etkileyici bir romantik menü için ipuçları paylaşmıştım. Bu yazıda da romantik bir ortam yaratmak üzerine ihtiyacınız olacakları derledim.

Yiyecek ve içecekler, gecenin önemli bir bölümü olabilir (ya da olmayabilir) ama atmosfer her şeydir. Bu yazıda da romantik bir atmosfer yaratabilmek için bazı dekorasyon ve hazırlık önerileri paylaşıyorum.

1. Örtü olmasa da bir runner olsun.

Hava soğuk olduğu için balkonda veya bahçede yemeyecekseniz, içerideki yemek masasını kullanacaksınız. Örtü kullansanız da kullanmasanız da, güzel bir runner hem şık duracak hem de yemeklerin masanıza dökülmesini engelleyecektir.

2. Masanızı süsleyin.

Runnerın üzerine gül yaprakları, konfetti veya süs taşları dökebilir, hatta suda yüzen mumlarla birlikte bir vazonun içine koyarak kolaylıkla çok uğraşılmış görünümü veren bir masa süsü yaratabilirsiniz.

3. Gül yaprakları çok klasik geliyorsa, internette tasarımcıların elle hazırladığı çok özgün dekoratif objeler de var.

4. Peçetelerinizi katlayın.

İki kişilik bir akşam yemeği için masa düzeni kurduğunuzda, peçetelerinizi nasıl katladığınız önemli olacak. Aşağıda yapımı çok kolay, çok sade ve şık bir peçeden “gül” katlama yöntemi paylaşıyorum. Daha fazlası için resmin altındaki linke tıklayabilirsiniz.

5. Şampanya kadehlerine ihtiyacınız olacak.

Sadece bir önceki yazımda paylaştığım şampanyalı kokteyli yapmak için değil, tüm özel zamanlarda kullanmak için evinizde bir şampanya kadehi seti bulunması iyi bir fikir.

6. Buz mevzusunu hafife almayın.

Gece boyunca soda da içecek olsanız, kokteyl de içecek olsanız, kalp şeklinde bir buz kalıbının içine önceden yerleştirdiğiniz nar taneleri, gül yaprakları veya ahududu, çilek gibi meyve parçaları donduğunda harika gözükecektir.

7. Fal kurabiyeleriyle “mesaj” verin.

Keçeyle uğraşmaktan hoşlanıyorsanız, az bir vakit ayırarak sevgilinize istediğiniz mesajları yazabileceğiniz “fortune cookie”ler yapabilirsiniz. “Fortune cookie”ler, yani fal kurabiyeleri, genelde Çin restoranlarında yemekten sonra hesapla birlikte gelir. Siz de kahveyle birlikte “İçeri geçelim mi?”, “Çok yakınında seni çok seven biri var,” “Benimle evlenir misin?” gibi romantik, ya da esprili mesajlar vermek için bu fal kurabiyelerini kullanmak isteyebilirsiniz. Yapımı için resmin altındaki linke tıklayabilir ya da şu videoyu izleyebilirsiniz.

8. Aydınlatmayı mumla yapın.

Burada hedefimiz yemek yenebilecek kadar aydınlık ama sadece birbirinize konsantre olmak isteyeceğiniz kadar da loş bir ortam yaratmak. Masada mum kullanacaksanız sadece 1 veya 2 mumla yetinmeyin. Yemeklerinizi aydınlatabilecek kadar ışık veren bir mum tercih edin.

9. Müziğinizi önceden ayarlayın.

Dikkatinizi dağıtabilecek şeylerden uzak durun, televizyonu kapatın, çocukları gönderin, telefonunuzu kısın. Müzik olarak internet yayını da tercih edebilirsiniz tabii, ama ücretli bir üyeliğiniz yoksa bütün dinleme opsiyonlarınızda ara sıra çıkacak reklamlar atmosferi de sinirinizi de bozabilir. Evinizde CD çalabilme imkanınız varsa aşağıdaki albümleri tercih etmek isteyebilirsiniz:

10. Oda kokusunu unutmayın.

Oda kokusu yerine kokulu bir mum da aynı işi görecektir. Burada önemli olan 5 duyuya aynı anda hitap etmek 🙂

11. Giyinin!

Güzel bir elbiseyla kombine edilmiş bir çift ayakkabı, yahut smart casual bir gömlek-ceket takımla karşısına çıkıp onu ne kadar önemsediğinizi gösterin.

12. Bu elbisenin altına bacaklarınızı uzun gösterecek bir ayakkabı kombinleyin.

Ten rengi de olabilir, biraz pırıltıdan da kaçmayın. Topuklu ama rahat olsun, ne de olsa evde yemek servisi yapacaksınız. Aşağıdaki ayakkabının pleksi olması hem yukarıdaki elbiseye uyması, bacaklarınızı uzun gösterecek olması açısından çok başarılı.

13. Düz renk gömlek iyidir.

Gecenin rengi kırmızıysa, lacivert bir gömlek hem atmosfere uygun, hem de cesur bir seçim olur. Aşağıdaki gömlek size çok dikkat çekici geliyorsa, slim fit beyaz bir gömleğin sade şıklığını da tercih edebilirsiniz.

14. Tabii altına şık bir ayakkabı olmazsa olmaz.

15. Peki ona ne alacaksınız?

Umarım işinize yarar,

Harika bir gece geçirmeniz dileğiyle!

D.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

%d bloggers like this: